top of page
Vyhledat

Proč by Tě měl Tellington TTouch zajímat?

Hodně se v mém životě změnilo od chvíle, kdy jsem dokončila studijní program a stala se Tellington TTouch Trenérkou. Přestěhovali jsme se (několikrát), postavili jsme dům a dali domov několika zvířecím bytostem. V jednu chvíli jsme náš domeček sdíleli s dalšími šesti zvířátky. Většina z nich je dnes již za Duhovým mostem a ke zbylým dvěma, fence Suri a kocourkovi Merlinovi, přibyla dceruška Anička.

A nic vám nezmění život jako dítě… Ale o TTouch a Aničce vám povím později.

Teď se určitě hlavně chcete dozvědět, proč by vás Tellington TTouch měl zajímat…

Tellington TTouch trénink je metoda vyvinutá Lindou Tellington Jones před přibližně 40ti lety. Vznikla při práci s koňmi a postupně se rozšířila mezi další zvířata a lidi.

Pracuje s třemi elementy. První jsou TTouch doteky, kterých je celá řada a neustále přibývají. Jsou to doteky vědomé, což znamená, že není jedno, jak je děláte. Vyžadují vaši plnou pozornost a soustředění se na sebe i na zvíře.

Druhý element je práce se zvířetem na hřišti. Říkáme tomu „Hřiště vyššího učení“. Je to taková zvířecí jóga, která mu představuje možnosti jeho těla a poznání sama sebe. Bývá vstupní brankou do dušiček zvířat, která toho s lidmi a doteky nechtějí mít mnoho společného.

Třetí pak jsou různé pomůcky od speciálních postrojů, přes bandáže, lana, bičíky, různé povrchy ale i štětce, ovčí kůže nebo rukavice na prach. To zní trochu podezřele, že? Věřte nebo ne, každý z nich může u daného zvířete navodit pocit relaxace, sebepoznání a rozšířit mu obzory.

Kombinováno vše dohromady, vzniká bezpočet variací, které se dají vytvořit pro konkrétní zvíře…přesně ušité na míru jeho potřebám.

Na nás lidech pak je hledat, vymýšlet a tvořit přesně podle toho, jak zvíře reaguje na to, co nabízíme. Tu přidat, tu ubrat, tu změnit. Někdy se nám podaří uvařit tu správnou polévku hned, jindy to trvá delší dobu. Ale tak to bývá…

I my máme možnost jít si koupit jídlo ze sáčku, stejné pro všechny, plné podezřelých přísad…nebo si ho uvařit doma a vědět přesně co jsme do něj dali, aby to bylo to pravé pro nás. I my máme možnost řešit psa, jako jednoho z mnoha, metodami, které jsou stejné pro všechny…nebo najít tu kombinaci, která vyhovuje právě a jedině jemu.

TTouch se dá skvěle propojit s dalšími pozitivními metodami tréninku. Přidá vám jen nové ingredience.

Může pomoci zmírnit nebo dokonce vyřešit různé fobie a strachy, problémy s chozením na vodítku, separační úzkost, agresivitu, ježdění v autě, stříhání drápů, čištění zubů…pomáhá při rekonvalescenci, uleví při chronických obtížích…

Pokud máte doma psa pohodáře, dá vám znalost TTouch příjemné relaxační aktivity, které můžete dělat spolu. Nevyžaduje hodiny času nebo daleké dojíždění na cvičák.

Díky TTouch můžete být schopni odhalit počáteční zdravotní obtíže dřív, než z nich bude velký problém. Včasná návštěva veterináře vám pak může ušetřit mnoho starostí a výdajů. A nepotřebujete na to být expertem na anatomii nebo fyziologii zvířete. Stačí jen dívat se, cítit a věřit tomu, co vám zvíře a jeho tělo sdělují.

TTouch pomáhá budovat vzájemný respekt a důvěru a pomůže vám nahlédnout do psí duše, pokud budete ochotni naslouchat.

Co Tellington TTouch není? Není náhradou za veterinární péči. Není zázračným nástrojem, který vše opraví a rychle. Není to manuál typu pes dělá A, použijeme na něj B a výsledek je C. Není to aktivita, kterou pes zvládne dělat sám. Potřebuje naši spolupráci a výsledek hodně závisí právě na nás.

Nebojte, nezapomněla jsem ani na TTouch a Aničku…

Nošení Aničky v bříšku bylo jedno z nejkrásnějších období, které jsem v životě zažila. Zároveň to pro mne byl velmi aktivní rok, plný cestování po všech koutech Čech a Slovenska za lidmi a pejsky, kteří chtěli zjistit, co to TTouch je.

Na vlastní kůži jsem si vyzkoušela jakou sílu TTouch má. Stal se součástí naší předporodní přípravy a můj partner přidal různé TTouch doteky do našeho relaxačního repertoáru. Musím říct, že málo co na mě působilo tak spolehlivě, jako právě tyto doteky.

Ani po porodu dcerky jsem na TTouch nezapomněla, byť jsem měla málo času a ještě méně myšlenek na to jezdit někam učit nebo chodit po klientech. Aničku i dnes uspávám jemnými kruhovými doteky na hlavičce a zádech a její oblíbený je TTouch dotek na ouškách.

Naučit se TTouch doteky je velmi snadné a svoji znalost pak budete moci po zbytek života používat nejen pro svoje zvířecí společníky, ale i pro sebe, svého partnera či svá dítka.


O TTouch dotecích s láskou říkáme, že jsou to „DOTEKY, KTERÉ UČÍ“…

Učí totiž nejen nervový systém v těle zvířete, ale učí i vás, kdo dotek poskytujete. Protože je to dotek vědomý, při jeho provádění zapojujete obě mozkové hemisféry. Jedna (pravá) se soustředí na tvar a naciťuje provedení, druhá (levá) se soustředí na jednotlivá čísla na ciferníku a na komunikaci zvířete.

Jak přesně dotek provedete a o jakém ciferníku to mluvím, se dozvíte tady, na mém původním blogu.63 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page