top of page
Vyhledat

Není to jedno!

Aktualizováno: 30. 1. 2022

Tellington TTouch spadá do šuplíčku činností, u kterých není jedno, jak je děláte.

Důležitost téhle myšlenky mi přišla v okamžiku, kdy mi partner masíroval záda a dělal na nich TTouch doteky. V tu chvíli jsem já byla v kůži všech těch zvířat a mohla jsem si nacítit, co asi cítí ona. Vnímala jsem jak velikou roli hraje jaký tlak se použije, s jakou pečlivostí se provede každý pohyb, jaké a jak pravidelné je tempo a jestli jsou doteky provázány skluzem nebo nejsou.

Jako všechno, co chceme dělat dobře, i TTouch doteky vyžadují trénink.

Ze začátku je ruka těžká, nemotorná a my se nestíháme soustředit na všechny prvky, které dohromady tvoří jeden perfektní dotek…a k tomu ještě sledovat komunikaci zvířete.

Připomíná mi to trochu jak jsem se učila řídit. Když jsem poprvé seděla v autě, měla jsem pocit, že se nemůže dát zároveň mačkat pedály, točit volantem, řadit a dávat blinkr…a ještě sledovat dopravní ruch. Rozjezd byl skokem vpřed, blinkr půl kilometru před zatáčkou a zastavování s polibkem předního skla jako bonus. Jet 50 byla závodní rychlost. A dnes? Dnes jezdím plynule, ráda a stíhám si všímat mnohem víc věcí, než jen základní obsluhy vozu a dopravy.

Neklesejte na mysli, pokud váš mazlík není hned v extázi a spíš po vás kouká s útrpným výrazem „co si to zase vymyslela“. Vnímejte odezvu jako nenahraditelný zdroj informací a jeho jako toho nejlepšího učitele na světě.

Protože až to jednou dáte dobře, otevře se vám další úžasný komunikační kanál.

Jsem si jistá, že když obejdete svoji rodinu a známé a na každém z nich budete provádět naprosto stejnou sérii doteků, dozvíte se hned několik názorů na to, co provádíte. Někomu to bude příjemné…hurááá. Ale jiný to spíš „snese, když si to teda chcete zkusit“, někomu to bude vyloženě nepříjemné a další nebude cítit nic zvláštního. Nenechte se odradit a místo toho to vezměte jako výzvu.

Hrejte si s tím, poznávejte, zkoušejte a zjišťujte. Ptejte se sami sebe...

Je můj dotek jedno pravidelné kolečko a čtvrt? Jaký je můj tlak? Jaké je mé tempo? Hýbám kůží nebo po ní jen kloužu? Přesouvám se z místa na místo jemným sklouznutím nebo skáču jako kobylka? Jak se cítím já? Je mi dobře? Je mi pohodlně? Dýchám pravidelně a klidně? Pracuji se zvířetem krátce a dělám pauzy? Vnímám komunikaci zvířete? …..

Co tím myslím?

Je můj dotek jedno pravidelné kolečko a čtvrt? Jeden a čtvrt kolečka je to, co tvoří uzavřený okruh. Ne méně, ne více. Soustřeďte se na pravidelnost kolečka. Na své ruce nebo třeba i jen ve vzduchu trénujte plynulý pohyb rukou, uvolněné klouby, pravidelnost kruhu…jako byste čarovali nebo dirigovali.

Jaký je můj tlak? TTouch není masáž, proto je potřeba jen opravdu maličký tlak. Pomocí doteků stimulujete nervovou soustavu, ne svaly. Tlak jedna je tak malý, že téměř nedělá otisk v kůži. Já u psů nepoužívám větší tlak než čtyři. Není pravidlem, že čím větší pes, tím větší tlak preferuje.

Jaké je mé tempo? Jeden dotek by měl trvat 2-3 vteřiny, ale… Pokud před sebou máte psa, který je velmi aktivní nebo neklidný nebo vystresovaný…zkuste začít s mnohem rychlejším dotekem, trvajícím jen vteřinu nebo méně. Postupně, jak se zvíře zklidňuje a začíná vnímat co se kolem něj děje, začněte doteky zpomalovat.

Hýbám kůží nebo po ní jen kloužu? Kruhový TTouch dotek není hlazení. Představte si, že máte na prstech malé přísavky, které se „přicucnou“ ke kůži a s tou potom hýbají v maličkých kroužcích. Pokud to velikost psa dovolí, všechny prsty leží na těle, žádný nevlaje jen tak ve vzduchu. A když se vám všechny prsty na dané místo nevejdou, ujistěte se, že ty co nepracují jsou v uvolněné poloze.

Přesouvám se z místa na místo jemným sklouznutím nebo skáču jako kobylka? Obojí je správně. Každé přináší jiný pocit a má jiný efekt. Doteky spojené jemným sklouznutím mohou na zvíře působit kompaktněji a mít velmi uvolňující efekt. Individuální doteky, kdy skáču z jednoho na druhý jako kobylka, mohou být velmi účinné u zvířat ve vysokém stupni stresu, aktivity nebo na bolavých místech.

Jak se cítím já? Je mi dobře? Je mi pohodlně? 75% úspěchu přichází od vás. To je hodně, že? A to je dobrá zpráva, protože to znamená, že pro změnu můžeme udělat opravdu hodně. Takže se zhluboka nadechněte a vydechněte, běžte si odskočit, pohodlně se usaďte, hoďte na pár minut všechny starosti za hlavu a věnujte se jen svému mazlíkovi. Čím víc v klídku se vám podaří být, tím dřív se tím nakazí i vaše zvířátko.

Dýchám pravidelně a klidně? Jsme pro zvířata snadno čitelní, je to tak. Hádejte, co každý z nás udělá, když se na něco pekelně soustředí? Přestaneme dýchat! A to je pro zvíře červený prapor velikosti kamionu, který na něj mává, že se blíží něco, čeho asi nechce být součástí. Takže to mějte na paměti a kontrolujte sami sebe, že pomalu a klidně dýcháte v okamžiku, kdy ke zvířeti přistupujete a po celou dobu, co s ním pracujete.

Jen tak mimochodem, s dýcháním to mají zvířata dost podobně, takže pokud si všimnete, že váš pes zadržuje dech v okamžiku, kdy se ho někde opakovaně dotýkáte, vezměte to na zřetel jako informaci, že pro něj je to místo z nějakého důvodu citlivé.

Pracuji se zvířetem krátce a dělám pauzy? Rozhodně tu platí „méně je více“. Bývá pravidlem, že pokud učíte nové věci v krátkých intervalech a dopřejete zvířeti dostatek pauz a odpočinku, učí se rychleji.

Proč tomu tak je? Protože dostane ochutnávku toho, co se bude dít a v přestávce má šanci vyhodnotit, co si o tom myslelo. Následuje pak větší chuť ke spolupráci…hurá…nebo menší chuť ke spolupráci a pak je třeba, abychom změnili něco z toho, co jsme před přestávkou dělali.

Vnímám komunikaci zvířete? Zvířecí jazyk je nesmírně bohatý. Mají celou škálu neverbálních projevů, které mají v různých souvislostech různý význam. Zatímco vrčení, kňučení nebo štěkání si všimne asi každý (i když ne vždy si je správně vyloží), neverbální komunikace je pro mnoho majitelů pořád velká neznámá. A když už je vnímáme, ne vždy je správně pochopíme.

Rozhodně doporučuji si neverbální komunikaci nastudovat. Dnes již na trhu existuje několik skvělých knih.

Pokud byste doma žili s nevidomým člověkem, určitě byste se chtěli naučit jak se spolu dorozumět. Stejně důležité je naučit se, co vám říká vaše zvíře.

Během dělání TTouch budete dostávat mnoho informací, které se opravdu vyplatí nepřehlížet. Čím víc toho zachytíte, tím lepšího výsledku dosáhnete. Zvíře se bude cítit vyslyšeno, začne důvěřovat tomu, že jeho „mluvení“ nevychází na prázdno a začne vám nabízet víc a víc informací v jemnější formě.

Začne šeptat tam, kde předtím muselo křičet. Přeloženo do psího jazyka…třeba v situacích, kdy mělo potřebu štěkat a tahat na vodítku mu bude stačit jen pootočení hlavy a oblíznutí se…

Všechno, co stojí za to, se vyplatí na začátku dělat špatně, než se to naučíme dělat správně…121 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page